Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Buna ziua!
Pe perioada cercetarii disciplinare prealabile pot suspenda contractul individual de munca? Angajatul nu s-a mai prezentat la munca, ii pot suspenda cim incepand cu prima zi de absenta? Multumesc!
In situatia dvs , CIM se poate suspnda in în condițiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, contractul individual de muncă, precum și prin regulamentul intern pentru absente.
Suspendarea c.i.m. pe durata cercetarii disciplinare nu se mai poate dispune de catre angajator.

Curtea Constitutionala a admis excepţia de neconstituţionalitate şi a constatat că dispoziţiile art.52 alin.(1) lit.a) din Legea nr.53/2003 - Codul muncii sunt neconstituţionale.

In schimb, ii puteti suspenda c.i.m. pentru absente nemotivate.

Aceasta suspendare se transmite in revisal? sau este suficient pontat nemotivat...Multumesc!!
Cauzele de suspendare si perioada de suspendare a c.i.m. se transmit in Revisal in termen de 20 zile lucrătoare de la data suspendării c.i.m.
Multumesc mult! cu ce articol pot sa transmit aceasta suspendare??...Multumesc de intelegere