Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia de vîrsta conform L.215/2019

Stagiul total de cotizație realizat: 45 ani,7 luni,2 zile Puncte realizate Număr puncte realizate 29.12026 Punctaj mediu anual o,83201 din care: 0,0000 ind.corec. Acesta fiind punctajul la intrarea pensiei de virsta La pensia de invaliditate punctajul a fost de 0,81267 Va rog sa ma lamuriti de ce dupa 20 de ani in pensie de invaliditate se da la final doar acest punctaj .Deci a primit la pensia de virsta 24 lei in plus.
Nu mai deschiudeti alte topicuri.
Continuati discutia acolo unde ati inceput-o prin folosirea butonului "raspunde"
Precizati daca:
In decizia din aprilie 2001 s-a fixat un punctaj mediu anual de 0,81267
Daca in decizia din aprilie 2001 s-a acordat stagiu potential.
Stagiul total de cotizare din decizia din 2001
Din ce se compune acesta.
În decizia din 2001 apare vechimea în munca de 26 ani,9 luni si 11 zile întregită la 27 ani din care 12 ani în gr. a li a si mai sunt trecute sporuri de vechime de 3% si 5%..În această decizie nu este trecut punctajul(0,81267).Mai este o decizie din 2015 în care stagiul de cotizație este 30 ani 5 luni si 16 zile si un stagiu potențial acordat de 3 ani 10 luni si 19 zile.Apare punctajul mediu anual de 0,81267.
Diferenta (cresterea)dintre punctajul 0,81257 si 0,3201 s-a realizat in periaoda 2015 2020.
Precizati, ziua, luna si anul in care ati trecut la limita de varsta(2020 ?)
De mare importanta este data trecerii la limita de varsta(ziua, luna si anul).
A intrat în pensie de vîrsta cu L 215/2019,17 noiembrie 2019, iar cererea a depus o în 8 ianuarie 2020