Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Conditia ca o masina sa fie considerata noua
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Conditia ca o masina sa fie considerata noua

Buna ziua
Eu nu am inteles foarte bine sintagma : ca o masina sa fie considerata noua de fisc, trebuie sa aiba mai putin de 6 luni de la prima inmatriculare sau 6000 km.
Nelamurirea mea este daca aceste conditii sunt cumulative, adica trebuie sa fie indeplinite amandoua sau este suficient ca una din ele sa nu fie indeplinita si atunci masina nu mai este considerata noua?
Intrebarea este cu privire la obligatia de a plati sau nu TVA la cumpararea si aducerea in tara a unei masini din UE, atunci cand factura externa este cu TVA sau este vanzare intre persoane fizice.
Daca e "sau", inseamna ca nu sunt cumulative conditiile. Asadar, ori 6 luni ori 6000 km.
Pai neclaritatea persista pentru mine:

"Semnificatia unor termeni si expresii" alineatul 3, litera b) din Codul fiscal. Astfel, pentru a fi considerat nou, un mijloc de transport auto trebuie sa indeplineasca una din urmatoarele doua conditii alternative:

1. sa nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrarii in functiune;
2. sa nu fi efectuat deplasari care depasesc 6.000 km.

In situatia in care un mijloc de transport nu indeplineste una din cele doua conditii, este considerat vechi.

Sa inteleg deci ca oricare din aceste conditii daca este indeplinita, masina este considerata noua?
Ca exemplu: 4 luni de la prima inmatriculare si 10.000km sau 7 luni de la prima inmatriculare si 4000 km ? In oricare din aceste situatii masina e considerata noua si trebuie platit TVA la fisc?
dodoambra, utilizator
Da, asa este. Mentiunea de sub cele 2 conditii vrea sa intareasca faptul ca cel putin una dintre conditii trebuie indeplinita.
Si totusi paragaful:
In situatia in care un mijloc de transport nu indeplineste una din cele doua conditii, este considerat vechi.
contrazice prima parte. Adica daca masina e mai veche de 6 luni , indiferent ca are sub 6000km sau are mai mult de 6000km dar este mai noua de 6 luni, nu mai este considerata noua.
Textul citat de dvs. a fost inlocuit cu:
"b) condițiile care trebuie îndeplinite sunt:

1. în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcțiune sau să nu fi efectuat deplasări care depășesc 6.000 km;",
text preluat adlitteram din Directiva UE 112.
Alexandru Palaghia, Contabil