Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare datorii persoane juridice
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare datorii persoane juridice

Buna ziua,

Activez in domeniul transportului de marfa si situatiile in care facturile nu sunt platite conform contractului sunt relativ dese.

Care este modalitatea prin care o persoana juridica sa poata recupera integral datoriile + eventualele cheltuile pe care le suporta?

Firmele de recuperari solicita un procent din suma in cazul recuperarii cu succes ceea ce inseamna o parte din bani pierduti.

Am apelat la un avocat in cazul unui alt client si acesta mi-a facturat inaitne de toate cateva sute de lei. Dupa doua zile debitorul mi-a virat banii.
Nimic de reprosat despre serviciile avocatului insa nu exista o modalitate ca debitorul sa fie obligat la plata acestor sume?

Este destul de frustrant sa presetezi un serviciu, sa fii intarziat la plata, sa pierzi timp si energie apeland la avocati si la sfarsit cand tragi linie, ramai si cu mai putini bani.

Multumesc frumos,
Astept cu interes orice sfat!
Cel mai probabil aveti nevoie de o regandire a contractului dvs cu furnizorii de servicii.
Incercati sa preveniti inainte de a suferi prejudiciul.
Din pacate, doar daca vi se admite actiunea in instanta puteti solicita cheltuieli de judecata, reprezentand taxa de timbru si onorariu avocatial!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat