Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... poprire venituri salariale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

poprire venituri salariale

Am primit acum cateva luni de la un executor o cerere de poprire pe veniturile salariale ale unui angajat. Am raspuns executorului ca vom efectua poprirea incepand cu luna august. Intre timp, angajatul a formulat contestatie la executare, iar instanta a dispus supendarea executarii silite pana la solutionarea contestatiei.
Creditorul a declarat recurs impotriva incheierii de suspendare a executarii.
Atat contestatia, cat si recursul au urmatorul termen in 2010. Recent am primit din nou o cerere de infiintare a popririi din partea executorului (care nu a fost informat oficial de formularea contestatiei la executare), iar eu intentionez sa-i raspund ca nu vom efectua poprirea atata timp cat instanta a dispus suspendarea executarii silite.
E bine asa? Ce efecte produce recursul declarat de catre creditoare impotriva incheierii de suspendare a executarii silite?
Devreme ce executarea silita se face la cererea creditorului, nu este obligatia acestuia sa-l informeze pe executorul judecatoresc ca debitorul a formulat o contestatie la executare si mai ales de faptul ca instanta a suspendat executarea silita?
Multumesc
aveti grija ca noua instiintare de la executor sa nu provina din alt dosar de executare, pe de o parte, pe de alta parte, recursul, nu suspenda executarea..