Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fortat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fortat

Salutare!
Sunt pus in situatia in care sunt obligat sa imi iau tot concediu pe anul acesta, din cauza lipsei de clienti. Tin sa precizez ca acesta situatie este in contextul cu covid-19. Ei vor sa inchida unitatea si sa puna lumea in concediu de odihna. Este legal ?
Si daca nu, cum trebuie sa procedez?
1. In mod normal
Art.144 C.mun.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Obligarea de catre angajator a efectuarii perioadei de CO programate sau neprogramate intr-o anumita perioada, in opinia mea , nu este corecta.

2. In prezent
Intrarea in CO este o optiune mai buna ,in contextul situatiei actuale , decat concedierea dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns.
Dar ma gandesc ca trebuie sa faca comisie disciplinara pentru a ma concedia, pe baza unei incalcari ale regulamentului intern sau contractului de munca?
Va poate concedia si prin restructurarea postului din lipsa de activitate, nu-i trebuie comisie...
O sa primiti preavizul de 20 de zile si apoi va pteti inscrie, daca indepliniti conditiile, pentru a primi indemnizatia de somaj.
Ionut.ion, utilizator
Multumesc!
Ideea este ca sunt 6 persoane pe acest post. Trebuie sa desfinteze postul si pe toti 6 sa ne concedieze?
Nu, doar restrange activitatea din cauza conditiilor economice...
Oricum, daca nu va intelegeti si o sa doreasca sa reduca personalul o va face intr-un fel sau altul...asa ca...fie va intelegeti, fie riscati eventualele consecinte...
Ionut.ion, utilizator