Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... angajatii HORECA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

angajatii HORECA

Buna! Imi poate spune cineva ce solutii de protectie sociala exista pentru angajatii hotelurilor care se inchid? Multumesc mult!
Conform decretului privind starea de urgentă, va fi adoptat un ordin in cuprinsul caruia vor fi menționate măsurile de protectie socială.
Trimiterea in somaj ar fi o masura .
Cu preaviz de 20 zile? Platit de angajator.
1. Intr-adevar, concedierea din motive neimputabile salariatului prevede acordarea unui preaviz de minim 20 de zile lucratoare .
Perioada de preaviz este platita de catre angajator.

2. O alta varianta ar fi "somajul tehnic".
In acest caz, salariatii beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat,
Imi putei spune ce implica somajul tehnic? Se poate face la zi? ce articol? Cine suporta cheltuielile? multumesc mult.