Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Recuperare bani comanda online
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Recuperare bani comanda online

Cum pot recupera banii de la o comanda online, plata numerar la livrare ce a fost o țeapă?
Am comandat online parfumuri de pe un site, ce avea la contact un nr de tel la care nu răspunde nimeni, fără vreo adresa. Coletul primit nu era însoțit de o factura, ci doar de AWB de la curier si un nr de tel si nume de expeditor, persoana fizica reprezentant al altui site decât cel de pe care am comandat. La email site, primesc raspuns ca nu pot trimite mail. La nr de tel nu răspunde nimeni. Ce pot face? Eu vreau sa returneze comanda si vreau banii înapoi. Mai sunt sanse de recuperare bani sau e o țeapă si nu pot face nimic? Mulțumesc
Daca comandati de pe site-uri fantoma/necunoscute si credeti ca ati gasit un chilipir....
Puteti incerca sa faceti o plangere la ANPC, daca cunoasteti numele firmei.
Poate va ajuta si o plangere la politie pentru inselaciune si vanzare de lucruri contrafacute.