Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Plata ingrijire copil 75%
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Plata ingrijire copil 75%

Buna ziua, pe toata aceasta perioada de criza (situatie de urgenta) nu este valabila legea 19/2020? Adica concret mi s-a spus de catre angajator ca aceasta nu se aplica in perioada de vacanta a copilului in consecinta am optiunea concediului legal din 2020 sau concediu fara plata!!! Adica acum cand nu am cu cine lasa copilul pt ca toata lumea sta in casa (inclusiv bunicii) mi se pare de domeniul SF! Dar inainte sa merg sa ii iau de gat si sa ii scutur un pic am zis sa cer parerea dvs ca specialisti in legislatie! (mai ales ca pana acum nu mi-au dat acest drept si m-au obligat sa imi iau concediul din 2019, care iar nu mi se pare corect dar am lasat de la mine ca si asa situatia generala este complicata ...dar mereu ajung la vb ca facerea de bine....)
Multumesc
Intr-adevar, Legea 19/2020 nu se aplica in perioada de vacanta a copilului .
Am citit acum un articol pe site care se numește Răzgândire? Părinții ar urma să primească, totuși, libere plătite și în vacanța de Paște, susține ministrul muncii:

Liberele plătite pot fi date părinților care au copii în vârstă de până la 12 ani, dacă cursurile școlare sunt suspendate, dar nu și pentru vacanțe. Însă, conform ministrului muncii, pentru vacanța de primăvară, care începe sâmbătă, se va face o excepție.

www.avocatnet.ro/articol_542...

Poate se va modifica, totuși, ceva în acest sens.
Emilika40, utilizator
...cred ca in seara asta s-a schimbat...e valabil si pe perioada vacantei...
Printre proiectele de acte normative adoptate în cadrul ședinței Guvernului din 2 aprilie 2020 se numara si ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ pentru modificarea și completarea Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinţilor pentru supravegherea copiilor, în situaţia închiderii temporare a unităţilor de învăţământ, actul normativ urmand a fi publicat in M.Of.
~ Conținut șters la cerere ~