avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere chemare în judecata email
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere chemare în judecata email

Buna ziua! Pot chema pe cineva în judecată formuland cererea prin email ul judecătoriei? Nu am semnătura electronica si nici aparat specific ,deci nu ma pot semna,doar sa declar "semnat de ...(numele meu)
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 11:12, 19 Mai 2020
Sau trimiteți prin posta cu confirmare primire sau scoateți la imprimanta cererea de chemare în judecată,semnati olograf apoi scanati și trimiteți pe mail.
Recomandarea mea este sa trimiteți prin posta cu semnătura în original si înscrisuri cf cu originalul.
Si eu am acțiuni de trimis dar nu am plicuri groase.
Mi-au stricat socotelile.cu protestul Si apoi cu pandemia.. .


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Sau trimiteți prin posta cu confirmare primire sau scoateți la imprimanta cererea de chemare în judecată,semnati olograf apoi scanati și trimiteți pe mail.


Doar prin cu poza se poate lua în considerare? Nu am aparat care sa scaneze si nu doresc sa trimit prin piata,ci prin email. Deci trebuie să o scriu de mana si sa o semnez ca apoi să trimit poza?


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Recomandarea mea este sa trimiteți prin posta cu semnătura în original si înscrisuri cf cu originalul.
Si eu am acțiuni de trimis dar nu am plicuri groase.
Mi-au stricat socotelile.cu protestul Si apoi cu pandemia.. .


As dori prin email
In perioada aceasta eu trimit absolut tot pe e-mail, chiar si pe site-ul Judecatoriilor exista aceasta recomandare!
La Poștă este prea aglomerat!
Însă, până la primul termen, cu siguranță vi se va solicita să trimiteți și originalele sau măcar să semnați cererea în fața judecătorului, sub sancțiunea anulării!
Cereri de chemare în judecată scrise de mână nu am văzut niciodată dar dacă scrieți citeț puteți încerca, important este să respectați dispozițiile art. 194 Cod Procedura Civila!
Sau, mai simplu, contractati servicii avocatiale de redactare.

Alte discuții în legătură

Intampinarea la un proces de succesiune StefanS2020 StefanS2020 Se poate trimite la dosar scanata sau trebuie semnatura in original - pix albastru? Primesc sfaturi contrare de la doi avocati. (vezi toată discuția)
Cererea de chemare in judecata trebuie semnata olograf? dorudoru dorudoru O reclamatie trimisa prin posta electronica este luata in seama dac nu-i semnata de mana mea ? Vreau sa trimit si catre tribunal o contestatie .Dar am inteles ... (vezi toată discuția)
Amenințare si distrugere de bunuri DanCristian199 DanCristian199 Buna ziua! O vecina cu care eram in conflict de ceva mai mult timp din cauza unor discuții contradictorii,a pus stăpânire pe boxa comuna a blocului,ea ... (vezi toată discuția)