avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract de munca temporara
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract de munca temporara

Buna ziua,
Am contract de munca temporara pana n august,cei de la firma m au anuntat ca pot sa mi dea somaj tehnic pana pe 15 mai doar daca sunt de acord cu reducerea duratei contractului pana pe 15 mai.
Intrebarea mea este daca pot beneficia de somaj normal dupa ce mi se incheie perioada contractuala,daca sunt de acord cu modificarea contractuilui,mai pot beneficia de somaj normal dupa aceat somaj tehnic?
Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 10 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Vlade , utilizator 12:57, 10 Aprilie 2020
Ca să beneficiați de șomaj trebuie să fi lucrat minim 12 luni. Dacă până la 15 mai aveți această perioadă lucrată (minim 1 an - din care trebuie scăzută perioada în care veți fi trimis în șomaj tehnic de noul angajator, fiindcă această perioadă reprezintă o suspendare a contractului de muncă) , atunci puteți accepta reducerea duratei contractului de muncă, dacă nu, nu, fiindcă nu ați mai putea beneficia de șomaj.
Pentru somaj trebuie sa se indeplineasca mai multe conditii, ....detalii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Multumesc.

jurist2020 a scris:

Ca să beneficiați de șomaj trebuie să fi lucrat minim 12 luni. Dacă până la 15 mai aveți această perioadă lucrată (minim 1 an - din care trebuie scăzută perioada în care veți fi trimis în șomaj tehnic de noul angajator, fiindcă această perioadă reprezintă o suspendare a contractului de muncă) , atunci puteți accepta reducerea duratei contractului de muncă, dacă nu, nu, fiindcă nu ați mai putea beneficia de șomaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare legata de somaj. Radu07 Radu07 Buna ziua, as avea nevoie de o informatie. Sunt angajat intr-un lant de cinematografe ce inca se afla inchise din cauza restrictiilor. Am primit somaj tehnic ... (vezi toată discuția)
Bună ziua... dacă am un contract pe perioada detarminata și ... Dinu Filica Dinu Filica Bună ziua... Dacă am un contract pe perioada detarminata și mi se va încheia contractul de munca cu art. 56 lit i... Pot beneficia de dreptul de somaj??? (vezi toată discuția)
Buna ziua, am un srl (cod caen 3299) ce activeaza in domeniul ... Anna85. Anna85. Buna ziua, Am un SRL (cod CAEN 3299) ce activeaza in domeniul confectionarii articolelor de nunta si incasarile au fost afectate drastic (ex. 200 lei ... (vezi toată discuția)