Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenzi domiciliu expirat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenzi domiciliu expirat

Buna ziua, a fost emisa o carte de identitate provizorie pe adresa la care eu sunt propritar de 8 ani fara sa fiu intrebat. Acum vin amenzi pe numele persoanei respective la adresa mea. In ce masura ma pot afecta aceste amenzi din punct de vedere al certificatului fiscal al proprietății si cum pot ataca/suspenda aceasta carte de identitate provizorie? Multumesc
m_ilie, utilizator
Nu va afecteaza in nici un fel. Nu puteti ataca/suspenda cartea de identitate provizorie in nici un fel.
Multumesc
Cum priviti faptul ca au fost emise carti de identitate 5 ani la rand, cum a fost posibil asa ceva si cum pot ataca aceasta fapta in instanta. Mentionez ca o data cu Covid au venit si mai multe amenzi si totodata politia, jandarmeria, politia locala, chiar si membri din Primarie la mine la poarta. Cum sa îndepărtez aceasta situatie, pentru ca imi aduce un mare prejudiciu de imagine? Multumesc anticipat!

gi-jane2, moderator
*Carti de identitate provizorii

m_ilie a scris:

Multumesc
Cum priviti faptul ca au fost emise carti de identitate 5 ani la rand, cum a fost posibil asa ceva si cum pot ataca aceasta fapta in instanta. Mentionez ca o data cu Covid au venit si mai multe amenzi si totodata politia, jandarmeria, politia locala, chiar si membri din Primarie la mine la poarta. Cum sa îndepărtez aceasta situatie, pentru ca imi aduce un mare prejudiciu de imagine? Multumesc anticipat!

Cartile de identitate se elibereaza , in general cu o valabilitate de 10 de ani deci este posibil ca acesta sa fi fost eliberate inainte ca dvs sa cumparati imobilul, cu acordul vechiului proprietar. Nu aveti ce sa faceti ca sa "anulati" aceste carti de identitate.
cartile de identitate provizorii au termen de valabilitate de 1 an si se elibereza cand omului ii lipseste un act, ca de ex dovada domiciliului.
dvs de unde stiti ca e provizorie ? stiti persoana ?