avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amenzi domiciliu expirat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amenzi domiciliu expirat

Buna ziua, a fost emisa o carte de identitate provizorie pe adresa la care eu sunt propritar de 8 ani fara sa fiu intrebat. Acum vin amenzi pe numele persoanei respective la adresa mea. In ce masura ma pot afecta aceste amenzi din punct de vedere al certificatului fiscal al proprietății si cum pot ataca/suspenda aceasta carte de identitate provizorie? Multumesc
Ultima modificare: Marți, 28 Aprilie 2020
m_ilie, utilizator
Nu va afecteaza in nici un fel. Nu puteti ataca/suspenda cartea de identitate provizorie in nici un fel.
Multumesc
Cum priviti faptul ca au fost emise carti de identitate 5 ani la rand, cum a fost posibil asa ceva si cum pot ataca aceasta fapta in instanta. Mentionez ca o data cu Covid au venit si mai multe amenzi si totodata politia, jandarmeria, politia locala, chiar si membri din Primarie la mine la poarta. Cum sa îndepărtez aceasta situatie, pentru ca imi aduce un mare prejudiciu de imagine? Multumesc anticipat!

Ultima modificare: Joi, 21 Mai 2020
gi-jane2, moderator
*Carti de identitate provizorii

m_ilie a scris:

Multumesc
Cum priviti faptul ca au fost emise carti de identitate 5 ani la rand, cum a fost posibil asa ceva si cum pot ataca aceasta fapta in instanta. Mentionez ca o data cu Covid au venit si mai multe amenzi si totodata politia, jandarmeria, politia locala, chiar si membri din Primarie la mine la poarta. Cum sa îndepărtez aceasta situatie, pentru ca imi aduce un mare prejudiciu de imagine? Multumesc anticipat!



Cartile de identitate se elibereaza , in general cu o valabilitate de 10 de ani deci este posibil ca acesta sa fi fost eliberate inainte ca dvs sa cumparati imobilul, cu acordul vechiului proprietar. Nu aveti ce sa faceti ca sa "anulati" aceste carti de identitate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cartile de identitate provizorii au termen de valabilitate de 1 an si se elibereza cand omului ii lipseste un act, ca de ex dovada domiciliului.
dvs de unde stiti ca e provizorie ? stiti persoana ?

Alte discuții în legătură

Buletin chirias, consecinte clahomastreet clahomastreet buna ziua, am o garsoniera pe acre am inchiriat-o declar la finante toata chiria, dar contractul se face doar pe 1 an, si se reinnoieste in fiecare ... (vezi toată discuția)
Dovada domiciliului in fata asociatiei de proprietari Alex176 Alex176 Buna seara, Ca raspuns la contestatia privind calculul intretinerii, mi se solicita actul legal in baza caruia locuiesc la adresa respectiva. Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)
Fara buletin (lipsa act spatiu) VERONICA56 VERONICA56 Am o intrebare la care nu gasesc raspuns.Este vorba de o femeie careia i-a expirat buletinul de identitate de 2 ani si nu-l poate preschimba fiindca nu are un ... (vezi toată discuția)