Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bunica soțului meu a decedat în urmă cu câțiva ani!Nici unul dintre cei 3 copii ai ei nu au deschis succesiunea!!Socrul vrea să mă imputerniceasca să deschid dezbaterea masei succesorale după mama lui!!!Terenul care face parte din masă succesorala se află într-o comuniune!!Care sunt căile legale care trebuie urmate!? ( editat)Mulțumesc anticipat!!
gi-jane2, moderator
La ce va referiti prin "comuniune"?
Terenul care a aparținut batranei face parte dintr-un lot de teren care a aparținut tatălui ei și pe bucățile respective sunt urmașii fratelui batranei !Sunt moștenitori dar nimeni nu are delimitat terenul care îi revine !Totul este o comuniune care trebuie dizolvată pentru a se putea intabula fiecare parte de teren!Acolo e facuta succesiunea, au calitatea de moștenitori dar nu pot intabula decât după dizolvarea comuniunii sau mai bine zis ieșirea din indiviziune!
roxana g23, utilizator
Ah, indiviziune voiati sa spuneti.
Intabularea o pot face oricand, in baza certificatului de mostenitor, figurand toti coproprietarii la Cartea Funciara. Partajul nu este o conditie pentru intabulare.
In momentul de fata, trebuie dezbatuta succesiunea dupa bunica, pentru cota indiviza pe care aceasta o detine.
Daca socrul nu se poate prezenta personal, aveti nevoie de o procura speciala din partea acestuia, prin care va imputerniceste pe dvs sa il reprezentati la dezbaterea succesiunii.
Procura se intocmeste la orice birou notarial din Romania, iar in strainatate, la Ambasada sau Consulat.
Dupa ce socrul si fratii sau obtin certificatul de mostenitor dupa bunica, ar trebui sa faca partajul cu unchii si matusile.