Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Selectarea clientului
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Selectarea clientului

Un paznic de la supermarket sau sefa se magazin poate sa isi selecteze clientii ? este vorba de magazinul supeco si libric. Daca da in ce conditii. Va multumesc.
Dacă selecția se face pe criterii discriminatorii, nu este legal. Știu că există un mare supermarket care eliberează clienților legitimații pentru accesul în magazin.

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Dacă selecția se face pe criterii discriminatorii, nu este legal. Știu că există un mare supermarket care eliberează clienților legitimații pentru accesul în magazin.

Discriminarea nu este legala. O firma urmareste profitul ,statul la fel,sa impoziteze venitul unei firme care nu si poate refuza clientii . Trebuie sa aiba un motiv bine intemeiat ,altfel puteti apela la protectia consumatorului,la Anaf