Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident masina animal salbatic caprioara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident masina animal salbatic caprioara

Am lovit o caprioara cu autoturismul... De fapt caprioara a iesit de undeva din lateral si a sarit in partea dreapta fata a autoturismul rezultand avarierea... Spoilar spart, far rupt, aripa indoita... A venit politia si paznicul de la asociatia de vanatoare care a ridicat animalul mie mi S-a dat dovada de circulatie iar pentru animal. S-a incheiat proces verbal ca a fost luat de asociatia care are in administrare fondul de vanatoare... Mentionez ca accidentul a avut loc in interiorul localitatii nu pe camp.. Intrebarea este daca pot recupera paguba de la asociatia respectiva.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Ar trebui sa va puteti recupera paguba de la proprietarul acelui fond de vanatoare.
Daca asociatia are doar calitate de administrator al fondului de vanatoare, nu poate fi obligata direct catre dvs.
Acțiunea este una clasica de răspundere civilă delictuala problema este sa va lămuriți cu cine o sa va judecati,cine o sa aiba calitate procesuale pasiva în cauză.
Pai cred ca asociatia de vanatoare care are concesionat fondul de vanatoare in zona respectiva cred... Dar as avea sanse sa casting un astfel de proves?
Absolut,angajandu-va însă avocat.Nu este genul de proces care poate fi susținut cu "modele "de pe net .Necesita administrarea unui probatoriu,înscrisuri,posibil expertiza tehnică de specialitate,interogatoriu trebuie facuta dovada îndeplinirii cumulative a unor condiții pt a putea atrage răspunderea civilă delictuala etc.Ca este vorba despre o căprioară,despre un copac cazut pe masina sau zăpadă căzută de pe un acoperiș temeiul de drept este același,astfel de cazuri fiind frecvente pe rolul instanțelor.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat