avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare

Buna seara!
As dori sa cumpar un apartament cu concubina mea....problema este ca imi este teama ca contractul sa fie si pe numele ei......
Ce variante as avea daca as lua in calcul si trecerea ei in contractul de vanzare cumparare,dar sa nu poata sa-l vanda niciodata in caz de judecata in istanta.(instanta sa nu doboare actul de vanzare cumparare).multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:43, 29 Mai 2020
De "doborât " nu o sa vi-l doboare nimeni.
Însă veti fi coproprietari. Asta înseamnă că nu veți putea dispune de apartament, decât împreună.
Mă refer gen....daca ea poate să mă "oblige " prin instanta sa vand apartamentul.Multumesc
Ultima modificare: Marți, 26 Mai 2020
remusbarbu, utilizator
Nu va poate obliga nimeni sa il vindeți.
Însă va poate chema in instanta pentru partaj.
Am înțeles....Dar dacă apartamentul este pe numele ei iar eu am uzuul fruct viager....poate sa vândă locuința?
Poate vinde doar ce are, nuda proprietate, dvs veti sta acolo pe toata durata vietii.
Nu inteleg de ca cumparati impreuna, da bani pt jumatate din ap ?

Alte discuții în legătură

Uzufruct viager cradu2001 cradu2001 Buna ziua,ma poate ajuta cineva???? Am vandut apartamentul(2 camere) propietate personala in urma cu 6 ani pentru a o ajuta pe sotia mea sa scape de o problema ... (vezi toată discuția)
Care este dreptul meu julia_30 julia_30 Buna ziua, as dori sa stiu si eu ce drepturi detin (in ce procentaj)asupra unui apartament cumparat prin contract de vanzare -cumparare impreuna cu mama mea. ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager cradu2001 cradu2001 Buna ziua,ma poate ajuta cineva???? Am vandut apartamentul(2 camere) propietate personala in urma cu 6 ani pentru a o ajuta pe sotia mea sa scape de o problema ... (vezi toată discuția)