avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Măsurători cadastrale și rectificare CF înainte de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Măsurători cadastrale și rectificare CF înainte de succesiune

Buna ziua! Mama a decedat în luna ianuarie. Era proprietara unui teren care a fost înscris în cartea funciară cu o suprafață mai mică decât în realitate: in realitate (fara sa masor) știu că sunt aprox. 4 ha, dar în acte apar trecute doar 2. Urmează să dezbatem succesiunea. Am vrut să repet măsurătoarea terenului și să rectific suprafața în cartea funciară înainte de dezbaterea succesiunii pentru a fi cuprins tot terenul în masa succesorală, nu doar partea care este trecuta în acte. Am apelat la un topometrist care susține că poate face doar măsurătoarea, dar nu și rectificarea in CF deoarece nu am dezbătut încă succesiunea. Sunt corecte spusele lui? Daca da, ce căi legale pot urma pentru a include tot terenul în masa succesorală ? Menționez că suntem 3 moștenitori. E necesar să se dezbată mai întâi succesiunea? Va multumesc
Dezbaterea succesiunii este necesara dar nu si suficienta. In actul de proprietatea asupra terenului ce suprafata este mentionata?
Se pare că sunt tot 2 ha și în titlul de proprietate. In acest caz ce trebuie sa facem mai departe? Dezbatem succesiunea pt cele 2 ha și pentru a dovedi că suntem proprietari și pe restul terenului, ce pași trebuie sa urmam ? Mulțumesc
De cat timp a fost stapanit terenul de catre mama dvs? A platit impozit la Primarie pe suprafata de 4 ha in acest timp?
Terenul este in familia noastră de câteva zeci de ani, moștenit de la bunica maternă. Părinții nu au platit impozit o perioada, tata fiind veteran de război. Înainte de asta, nu știu exact pt ce suprafața s-a platit
Terenul este in familia noastră de câteva zeci de ani, moștenit de la bunica maternă. Părinții nu au platit impozit o perioada, tata fiind veteran de război. Înainte de asta, nu știu exact pt ce suprafața s-a platit

Alte discuții în legătură

Erori in certificatul de succesiune catalinmqwrf12igwr catalinmqwrf12igwr Buna ziua, problema mea este urmatoarea si este in legatura cu certificatul de mostenitor. S-a realizat succesiunea, am platit impozit la stat ( au trecut 2 ... (vezi toată discuția)
Eliberare act proprietate dupa testament. alin76 alin76 Strabunica a dat testatment bunicii mele care la randul ei a dat testament mamei mele pe un teren aflat langa curtea casei . Testamentul strabunicii este ... (vezi toată discuția)
Situatie succesiune-titlu de proprietate Ion1944 Ion1944 In 1986 dupa decesul tatalui a fost facuta succesiunea X devenind mostenitor cu cota intraga (doar pt casa, terenul fiind in proprietatea statului), fratii y ... (vezi toată discuția)