Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plecat din corsica fata demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plecat din corsica fata demisie

Am lucrat in corsica 4 luni,dar din motive personale am plecat de acolo ( i-am spus sefului ca ma intorc)
Dupa vreo 6 zile i-am zis ca nu vreau sa ma m-ai intorc.
El a zis ca o sa avem probleme si ca ma asteapta in instanta.
I-am spus ca ii trimit demisia dar nu a raspuns.
Metionez ca patronul este corsican si firma de asemenea.
Contractul incheiat era pe perioada nedeterminata ( nu stiu sigur daca am fost in perioada de proba)
Mi se poate intampla ceva ?
Pot fi dat in instanta de judecata?
Buna ziua,
Intrebati un avocat din Franta specializat in Dreptul Muncii1
In mod normal daca ar fi fost in romania care ar fi fost situatia ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
V-ati depus sau nu demisia ?
Angajatorul poate sa va solicite daune in instanta daca aduce dovezi ca ati prudus daune.
setboll21 a scris:

In mod normal daca ar fi fost in romania care ar fi fost situatia ?

1. Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.

2. Dacă angajatorul refuză să vă înregistreze demisia, fapta lui este o contravenție, sanctionata de catre ITM . Potrivit art.260 alin.1 lit. n) Codul muncii: “Constituie contravenție și se sancționează astfel următoarele fapte:
.....
n) nerespectarea prevederilor legale privind înregistrarea de către angajator a demisiei, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
....

3. Angajatului i se pot aplicat sancțiuni disciplinare pentru absența nemotivată de la muncă pe perioada preavizului.