avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plecat din corsica fata demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plecat din corsica fata demisie

Am lucrat in corsica 4 luni,dar din motive personale am plecat de acolo ( i-am spus sefului ca ma intorc)
Dupa vreo 6 zile i-am zis ca nu vreau sa ma m-ai intorc.
El a zis ca o sa avem probleme si ca ma asteapta in instanta.
I-am spus ca ii trimit demisia dar nu a raspuns.
Metionez ca patronul este corsican si firma de asemenea.
Contractul incheiat era pe perioada nedeterminata ( nu stiu sigur daca am fost in perioada de proba)
Mi se poate intampla ceva ?
Pot fi dat in instanta de judecata?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:25, 11 Iunie 2020
Buna ziua,
Intrebati un avocat din Franta specializat in Dreptul Muncii1
In mod normal daca ar fi fost in romania care ar fi fost situatia ?
Ultima modificare: Joi, 28 Mai 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
V-ati depus sau nu demisia ?
Angajatorul poate sa va solicite daune in instanta daca aduce dovezi ca ati prudus daune.
setboll21 a scris:

In mod normal daca ar fi fost in romania care ar fi fost situatia ?


1. Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.

2. Dacă angajatorul refuză să vă înregistreze demisia, fapta lui este o contravenție, sanctionata de catre ITM . Potrivit art.260 alin.1 lit. n) Codul muncii: “Constituie contravenție și se sancționează astfel următoarele fapte:
.....
n) nerespectarea prevederilor legale privind înregistrarea de către angajator a demisiei, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
....

3. Angajatului i se pot aplicat sancțiuni disciplinare pentru absența nemotivată de la muncă pe perioada preavizului.

Alte discuții în legătură

Daca lucrez in strainatate, trebuie sa declar venitul si in romania? setboll21 setboll21 Salut comunitate Eu lucrez in corsica la o firma corsicana patronul fiind de natie francez. Sunt angajat cu contract de munca in regula pe perioada ... (vezi toată discuția)
Demisie cu preaviz mai mic decat este prevazut in contractul de munca. mihaela_d_a mihaela_d_a Sunt angajata la o firma cu Contract pe perioada nedeterminata de 5 luni, nu am avut perioada de proba m-au angajat direct pe perioada nedeterminata. Am gasit ... (vezi toată discuția)
Angajatorul nu-mi primeste demisia mariana23 mariana23 mi-am dat demisia in data de 22.06.2015, de la firma la care am lucrat iar patronul mi-a rupt-o pe motiv ca adecis sa faca o ancheta interna. i-am spus clar ca ... (vezi toată discuția)