Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondurile asociatiilor de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondurile asociatiilor de proprietari

Buna ziua
Locuiesc intr-un bloc de apartamente ce face parte dintr-o asociatie de proprietari constituita din mai multe astfel de blocuri. Banii proveniti din chiria unui spatiu comun al blocului pot fi folositi exclusiv de catre proprietarii acestui bloc pentru diverse lucrari de amenajare si reparatie ale spatiului comun sau intra in fondul asociatiei si sunt folositi de catre toate blocurile ce constituie asociatia de proprietari? Se poate face un fond separat in care sa intre acesti bani, pentru uzul exclusiv al blocului nostru?
Sumele aferente chiriiei obtinute in urma inchirierii partii comune se depoziteaza in fondul de reparatii al condominiului ,urmand sa fie utilizate strict pentru reparatiile executate la acel condominiu
Disp L nr 196/2018 impune obligatia in sarcina asociatieid e proprietari ca sumele rezultate din inchirere parti comune sa fie depozitate numai in fondul de reparatii