Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ING mi-a inchis contul
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ING mi-a inchis contul

Buna ziua. Începand de astăzi am primit o notificare de la ING prin SMS spunandu-mi că mi-au închis contul. Nu am fost anunțat înainte, astăzi l-au inchis, astăzi am fost anunțat. Cardul a fost făcut acum cativa ani pentru salariu, dar de 2 ani prestez un serviciu online și primesc bani de la diferite persoane. Se pare că asta i-a făcut pe cei de la ING să inchidă contul, mai ales că am facut si actualizarea de date la cerere, cu poză de buletin. Nu aveam bani pe cont în momentul închiderii, deci nu am ce să recuperez. Care ar fi pașii și ce s-ar putea întampla după închiderea contului? Sau pur și simplu relația cu banca s-a terminat și la revedere? Pot să merg să deschid alt cont? Dacă merg să deschid alt cont la alta bancă, este posibil? Sau sunt "suspendat"? Nu fac spălare de bani, terorism, nu dau în cap, clienții sunt mulțumiti, pot să justific banii. Multumesc.
MariusYi, utilizator
Buna seara,

De ce nu sunati la ING sa aflati exact motivul pentru care v-au inchis contul? Ei sunt cei mai in masura sa va ofere un raspuns avand in vedere si faptul ca au acces la istoricul dvs.
E posibil doar sa aiba nevoie de niste dovezi privind veniturile dvs.
Din punctul de vedere faptul ca v-au inchis contul la ING nu inseamna ca nu va veti mai putea deschide un alt cont, cu atat mai mult la o alta banca.
Vă multumesc frumos, asa voi face.
Stimă

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Buna seara,

De ce nu sunati la ING sa aflati exact motivul pentru care v-au inchis contul? Ei sunt cei mai in masura sa va ofere un raspuns avand in vedere si faptul ca au acces la istoricul dvs.
E posibil doar sa aiba nevoie de niste dovezi privind veniturile dvs.
Din punctul de vedere faptul ca v-au inchis contul la ING nu inseamna ca nu va veti mai putea deschide un alt cont, cu atat mai mult la o alta banca.

Va scriu ca urmare a solicitarilor dumneavoastra cu privire la situatia conturilor din cadrul ING Bank.
In urma verificarilor efectuate, doresc sa va informez ca aceste conturi vor fi inchise in conformitate cu Conditiile Generale de Afaceri ale ING Bank pe care dumneavoastra le-ati agreat la deschiderea relatiei cu Banca, in prevederile carora este mentionat faptul ca prezentul contract se incheie pentru o perioada nedeterminata si poate inceta prin denuntarea unilaterala de catre Client/Banca.
Totodata, precizez ca ING Bank a transmis catre adresa dumneavoastra de email o notificare in acest sens in data de 30.03.2020, care mentiona decizia Bancii de a inchide contul si relatia cu ING Bank. Astfel, in termenul mentionat in notificare, respectiv 2 luni de la data notificarii, conturile si relatia cu ING Bank au fost inchise.

Regretam neplacerile create de aceasta situatie si va asiguram de intreaga noastra consideratie. Suntem oricand la dispozitia dumneavoastra pentru orice alte informatii la *2ING (*2464) din orice retea nationala sau la 031 406 2464.
O zi frumoasa!
Ana Veronica Matei
Echipa Ing Bank

Asta am primit de la ei pe mail.
Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Buna seara,

De ce nu sunati la ING sa aflati exact motivul pentru care v-au inchis contul? Ei sunt cei mai in masura sa va ofere un raspuns avand in vedere si faptul ca au acces la istoricul dvs.
E posibil doar sa aiba nevoie de niste dovezi privind veniturile dvs.
Din punctul de vedere faptul ca v-au inchis contul la ING nu inseamna ca nu va veti mai putea deschide un alt cont, cu atat mai mult la o alta banca.

Se pare ca ati primit o notificare în martie de la ei.
Verificați și ce scrie în cuprinsul acesteia. În mod normal ar trebui sa se precizeze motivele pentru care a fost denunțat unilateral contractul.
Cu toate acestea, apelați la numărul indicat de ei și aflați informațiile pe care vi le pot oferi ei.
Nu. Nu am primit. Am verificat de 3 ori acum. Singurul mail pe 30 martie din partea ING este un mail de publicitate cu privire la coronavirus și mă îndeamnă să folosesc metoda "plata către un prieten", fara niciun fel de legatura. Nu este niciun fel de mail. Foarte multă lume se plange că li s-au închis conturile ING fără motive clare. În fine, nu e greu să fac un alt cont la concurență. Vă multumesc frumos.

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Se pare ca ati primit o notificare în martie de la ei.
Verificați și ce scrie în cuprinsul acesteia. În mod normal ar trebui sa se precizeze motivele pentru care a fost denunțat unilateral contractul.
Cu toate acestea, apelați la numărul indicat de ei și aflați informațiile pe care vi le pot oferi ei.