avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dupa decesul persoanei puse sub interdictie cine are ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dupa decesul persoanei puse sub interdictie cine are drepturi la mostenire

Buna ziua,

Vreau sa depun la judecatorie o cerere de punere sub interdictie a unui unchi cu probleme psihice. Am si eu cateva intrebari legate de acest lucru:
1. trebuie sa atasez si un certificat medico-legal de la un medic psihiatru?
2. pot automat sa cer sa devin tutore/curator sau instanta va decide?
3. pot administra si vinde terenul pe care il are acest in timpul vietii lui sau numai dupa deces?
4. dupa decesul acestuia,terenul care il are se imparte la mostenitorii de drept ?

Multumesc anticipat pentru ajutor si o zi frumoasa va doresc
Cel mai recent răspuns: Ein Mann , utilizator 16:52, 16 Iunie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Nu sunt sigur, ar fi preferabil; oricum, se va administra această probă în cadrul judecății.
2. Puteți cere, dar nu veveniți automat; instanța va decide.
3. Veți putea administra, de vândut e mult mai greu, trebuie din nou autorizare de la organele competente.
4. După deces, succesiunea se face potrivit normelor de drept comun. Dacă a avut copii, aceștia îl moștenesc, dacă nu, ceilalți moștenitori legali.
Multumesc pentru ajutor.

Mai am nevoie de 2 lamuriri daca se poate:

la pc.2 ce criterii vor fi si ce obligatii va avea tutorele/curatorul?

la pc 3ce gen de autorizare vor da organele competente? proprietarul nu poate decide si incheia acte notariale daca are probleme psihice si eu as avea nevoie sa vand pentru a plati cheltuielile legate de intretinerea acestuia pe langa pensia pe care o are.

Multumesc inca o data si o zi frumoasa tuturor!

Ultima modificare: Marți, 16 Iunie 2020
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tutorele are atribuții de administrare si de conservare a bunurilor.
Pentru vânzare aveti nevoie de o încheie expresă in acest sens de la instanța de tutela, unde sa se specifice imobilul care se vinde, cine va semna contractul și contul in care va fi primit prețul, daca este in interesul persoanei incapabile aceasta vânzare.
Ultima modificare: Vineri, 12 Iunie 2020
raluk0207, utilizator
Buna ziua, revin cu alta intrebare:

Ca sa pot impiedica vanzarea proprietatii unui unchi ( nu are discernamant, dar nici certificat medico-legal sa ateste acest lucru) este suficient sa fiu tutorele ei sau trebuie ca persoana respectiva (unchiul meu) sa fie pusa sub interdictie judecatoreasca de un tribunal? Adica altcineva din familie mai poate face acte notariale cu ruda mea daca aceasta are deja un tutore legal stabilit ?

Multumesc anticipat inca o data si o zi frumoasa tuturor!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dumneavoastră nu puteți fi tutore decât dacă persoana a fost pusă sub interdicție.

Dacă persoana are un tutore legal stabilit atunci nu poate face acte autentice de înstrăinare bunuri, și nici măcar tutorele nu poate face fără autorizare.

În plus, dacă spuneți că nu are discernământ, este foarte probabil ca notarul public la care s-ar prezenta să constate acest lucru și să refuze încheierea actului autentic. Dar chiar dacă nu ar face-o, actul este nul absolut.

Cu respect,

Av. Mihai Gaita

Alte discuții în legătură

Administrarea bunurilor unei persoane majore bolnava psihic miha2012 miha2012 Matusa mea, care locuieste in prezent cu mine si mama mea , mi-a facut o procura notariala, dupa obtinerea discernamantului de la I.M.L., pentru a-i vinde un ... (vezi toată discuția)
Curatela qzar qzar in urma decesului unicului parinte,neexistind un act testamentar va rog sa-mi precizati cum se instituie curatela fiicei majore dar fara discernamint,unica ... (vezi toată discuția)
Tutela copilului fără discernământ Georgeta-Elena Georgeta-Elena Am un nepot de 25 de ani fara discernamant parintii lui au grija de el ,este nevoie si de un tutore? (vezi toată discuția)