Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit pt o proprietate care nu mai este a mea
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit pt o proprietate care nu mai este a mea

Buna ziua
In 2011 am vandut un teren in jud Iasi. Acum 2 zile ma trezesc cu o scrisoare"titlu executoriu" pentru impozitul datorat in ultimii 10 ani. Nu era datoria noului proprietar sa inregistreze noua proprietate?
Acum am 15 zile sa fac o contestatie la o instanta judecatoreasca competenta.
Ma puteti indruma va rog ce sa fac?
Multumesc
Buna ziua ! Primul pas ar fi acela de a afla , in detaliu , despre ce sume este vorba , inainte de expirarea termenului inauntrul caruia puteti actiona in instanta . Pasul doi , evident , este acela de a face contestatie la instanta competenta . Succes !

PS Obligatia de a comunica documentul de vanzare-cumparare apartine tuturor persoanelor implicate in aceeasi masura (atat vanzator cat si cumparator) !
Suma o stiu deoarece apare pe titlul executoriu. Nu stiu care ar fi acea instanta competenta la care as putea face contestatie.