Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul refuza ccm si regulament intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul refuza ccm si regulament intern

Buna seara,

Mai multi angajati au solicitat angajatoruluo sa ne arate ccm ul si regulamentul intern al firmei ( acestea exista), dar angajatorul refuza. Spune ca le-am vazut o data la angajare si le-am semnat si de ce sa ni le mai arate. E legal asa ceva?
Multumesc!
Codul muncii precizeaza:
-Art. 243 (1) Regulamentul intern se aduce la cunoștința salariaților prin grija angajatorului și își produce efectele față de salariați din momentul încunoștințării acestora.
(2) Obligația de informare a salariaților cu privire la conținutul regulamentului intern trebuie îndeplinită de angajator.
(3) Modul concret de informare a fiecărui salariat cu privire la conținutul regulamentului intern se stabilește prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau, după caz, prin conținutul regulamentului intern.
(4) Regulamentul intern se afișează la sediul angajatorului.
Solicitati angajatorului, in scris, cu nr. de inregistrare/ data, sa respecte Codul muncii.
Depuneti o sesizare la ITM.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns!
Deci sa inteleg ca angajatorul are obligatia sa imi rearate contractul colectiv de munca si regulamentul intern al firmei daca le solicit?
Codul Muncii prevede ca, Regulamentul intern se aduce la cunoștința salariaților prin grija angajatorului și se afișează la sediul angajatorului.

Referitor la CCM, aveti sindicat sau reprezentanti ai salariatilor?

Care este numarul total de angajati?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna dimineata,

Nu avem sindicat iar de reprezentant al salariatilor nu știu. Suntem 60 de angajati.