Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Buna ziua! In septembrie 2019 am nascut prima mea fetita, iar inainte sa nasc am beneficiat de 90 de zile de concediu ptr sarcina cu risc.Eu vreau sa raman insarcinata din nou, intrebarea mea este daca beneficiez in continuare de indemnizatie de crestere ptr al doilea copil .Multumesc!
Dianageorgiana2019, utilizator
Buna ziua,
Da, o sa beneficiati.
Daca se suprapun cele doua concedii, adica o sa nasteti cat inca sunteti in concediu pentru primul copil, o sa primiti un stimulent in suma de 1250 de lei/luna pentru al doilea copil, pana la sfarsitul primlui cocediu, urmand apoi sa primiti aceeasi indemnizatie ca si acum, pana implineste al doilea copil 2 ani.
Beneficiati numai daca indepliniti conditiile de acordare a indemnziatiei.