Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Acum sunt in concediu crestere copil pana in mai 2020. Am aflat ca sunt insarcinata si o sa nasc in mai 2019.
O sa primesc doua indemnizatii pana in mai 2020 si apoi se continua cu una pana implineste cel de.al doilea copil doi ani? sau cum se procedeaza? Multumesc anticipat
Nu o sa primiți doua indemnizați pe perioada de suprapunere, ci doar una singura - indemnizatia actuala - la care ese adauga suma de 1250 lei.
Se adauga 1250 la indemnizatia actuala de 1250 lei pe perioada celor cateva luni in care se suprapun? o sa rimesc 2500? sau doar 1250? si depun dosarul celui de.al doilea copil cand se termina acest concediu de acum?
La indemnizatia actuala mai primiți suma de 1250 lei pe durata suprapunerii.