Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea problema:
Am primit o amenda contraventionala si am beneficitat de acele 15 zile in care as fi putut s-o platesc la jumatate. Nu am facut acest lucru, in schimb am atacat-o in instanta. Am pierdut in prima instanta si la cum arata treaba posibil sa pierd si la apel(daca mai fac). Intrebarea mea este daca atacarea procesului verbal in instanta a suspendat plata amenzii...? Eu mai pot beneficia de plata injumatatita ? Stiu ca atacarea suspenda executarea amenzii si nu stiu daca se interpreteaza si plata la jumatate. Va rog sa imi spuneti daca exista si un temei legal sau macar din experientele dumneavoasta.

Va multumesc anticipat
daca au trecut cele 15 zile trebuie sa platiti intreaga amenda.
adriandimitriu, utilizator
Formularea plângerii împotriva pv suspendă plata amenzii pana la soluționarea procesului făr nu mai sunteti in termen pt a beneficia de plata redusă a acesteia.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat