Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Orar de liniste si pentru magazine?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Orar de liniste si pentru magazine?

Orarul de liniste trebuie respectat si de magazinele de la parterul blocului? Locuiesc la etajul 1 iar la parter s-a deschis de curand un Profi City. Deschid la ora 7 dar de la 6:30 incepe vanzoleala cu caratul de carucioare/paleti/cum s-or numi pe gresia de pe jos. Parca trece trenul sau tramvaiul (sau metroul). Le-am zis dar fara efect. Ce le pot face?
Legea 61/1991 actualizata :
Art. 2
Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
25. tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
Art. 3
(1) Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:
............................
b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) și 28);
c) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevăzute la pct. 2), 5)-10), 13), 15), 19), 20), 26), 29), 31) și 32);
(4) În cazul repetării contravențiilor prevăzute la art. 2 pct. 19), 21), 22) și 26) se dispune, de asemenea, măsura suspendării activității localului public pe o perioadă cuprinsă între 10 și 30 de zile.
Repetarea contravențiilor prevăzute la art. 2 pct. 1), 25)-27), într-un interval de 24 de ore de la constatarea primei fapte, se sancționează după cum urmează:
a) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei sau prestarea a 50-100 de ore de activități în folosul comunității, faptele prevăzute la pct. 1) și 25);
b) cu amendă de la 2.000 lei la 3.000 lei sau prestarea a 70-120 de ore de activități în folosul comunității, faptele prevăzute la pct. 26);
Art. 6
(1) Contravențiile se constată de către primar, împuterniciții acestuia, de către ofițerii sau agenții de poliție ori de către ofițerii, maiștrii militari și subofițerii din jandarmerie, precum și, pentru faptele constatate în zona specifică de competență, de către polițiștii de frontieră.
[ link extern ]
Sa chem politia la 6:30 dimineata ca sa constate ca asa e?
Legea nr 61/1991 republicata este valabila pe intreg teritoriul national si pentru toate persoanele-fizice sau juridice