Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit pe venit persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit pe venit persoana fizica

Buna ziua,
De ceva vreme caut informatii pe net si intreb contabili insa nu am reusit sa ma lamuresc, sper ca pot primi aici un raspuns clar.
Treaba este simpla, se da o persoana care castiga bani prestand servicii online de grafic design pe website.uri din alte tari, aceste website.uri nu ofera nici o chitanta/factura etc. banii trecand prima data pe la el (intermediaza tarnzactia si isi trage comision).
1. Cum face acea persoana ca sa isi plateasca impzitul ca si persoana fizica? fara PFA/SRL.
2. Cat este impozitul? am gasit de la 1% pana la 45% si nu mai inteleg nimic, nu ar trebuii sa fie 16%? Primind banii de la o companie care intermediaza, se incadreaza la "Impozit pe veniturile din activitati independente" sau "Impozit pe venituri din asocierea dintre o persoană fizică si o persoană juridică" ?
3. Trebuie atasate documente care sa dovedeasca provenineta banilor sau pur si simplu se scrie/bifeaza pe foaie provenineta pe declaratie?
4. In ce perioada se depunde declaratia?
Un PFA nu isi are rostul deoarece nu sunt multe cheltuieli care se pot deduce.
Multumesc!
hightlink, utilizator
impozitul e de 10% ,completati dvs declaratia cu cat ati avut venit pe tot anul din activitati independente, daca aveti cont in spatiul virtul, o completati si o depuneti online.
nu se depun si alte documente.
gi-jane2, moderator
O mica nelamurire, la ce categorie se incadreaza ?
prestari servicii.
Oki, multumesc frumos! Daca imi poti spune te rog si in ce perioada trebuie depusa declaratia pentru veniturile pe acest and dau o naveta de bere.
Si mai citisem ceva ca trebuie depusa si o declaratie cu o aproximare de castig pe anul viitor.
hightlink, utilizator

Declarația se depune până la data de 30 iunie 2020, inclusiv, de către persoanele fizice
care au obligaţia:
- declarării impozitului pe veniturile realizate din România sau/şi din străinătate în anul 2019;
- declarării impozitului pe venitul estimat/norma de venit a se realiza din România în anul 2020;
- declarării venitului estimat pentru încadrarea ca plătitor de contribuţii sociale pentru anul 2020 şi, după caz, a declarării contribuţiilor sociale datorate în anul fiscal 2019.
Declaraţia se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului, în cazul contribuabililor care încep o activitate în cursul anului fiscal

[ link extern ]

deci daca faceti asta ocazional si nu puteti estima cat veti realiza, veti depune la anul declaratia pt veniturile ralizate anul asta, data limita, va fi anuntata la aul.
anul asta e 30 iunie pt veniturile de anul trecut.

Sa fie rece :)