Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia de întreținere a copilului cu sindrom Down
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia de întreținere a copilului cu sindrom Down

Bună seara,

Minorul cu sindrom Down poate beneficia de pensie de întreținere de la părintele nerezident și după 18 ani? Un tată al cărui copil, încă minor, are această afecțiune a anunțat mama că după majorat va înceta să o plătească.

Dacă se întâmplă asta ar avea succes în instanță o acțiune întemeiată pe art. 528 din Codul civil?

Dovada stării de nevoie

Starea de nevoie a persoanei îndreptăţite la întreţinere, precum şi mijloacele celui care datorează întreţinere pot fi dovedite prin orice mijloc de probă.

Mulțumesc.
Bună ziua,

În conformitate cu dispozițiile art. 499 din Codul civil pensia de întreținere se datorează și după vârsta de 18 ani, pana cel târziu la vârsta de 26 ani, dacă copilul își continua studiile.

"(3) Părinții sunt obligați să îl întrețină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăși vârsta de 26 de ani."

Cu stimă,
Avocat Popa Andra-Ingrid
Dacă copilul continua studiile, va urma o facultate sau o post liceală, va beneficia în continuare de pensie de la părintele nerezident, dar până la maxim 26 de ani.

Dacă după 18 ani nu va mai urma o anume formă de învățământ, va ieși din dreptul de a primi pensie de întreținere.
Vă mulțumesc pentru răspuns.

Din păcate, dizabilitatea intelectuală e accentuată și nu se poate pune în discuție continuarea studiilor. A absolvit cu greu 10 clase.
Deci tatăl nu poate fi obligat să contribuie la cheltuielile pe care le generează nevoile lui speciale?

Situația este foarte complexă. Depinde ce situație financiară și materială are tatăl. Apoi dacă gândim în viitor, după ce va muri de bătrânețe tatăl, cine îl va întreține. Plus că tata va îmbătrâni și el, va deveni pensionar cu propriile nevoi......

Știu că de la DGASPC va primi o INDEMNIZAȚIE în funcție de gradul de încadrare, și dacă va fi încadrat în gradul GRAV cu însoțitor, va beneficia și de indemnizație pentru însoțitor.

Indemnizația lunară de handicap pentru adulți este de 500 lei la gradul grav, și 375 lei la gradul accentuat.
Dapix, utilizator
Daca copilul nu va putea realiza venituri sunt de părere ca ar trebui sa existe solutii.
Părintele ar putea avea obligația legala de întreținere dar nu dreptul la pensie de întreținere tradițional.
Ar trebui studiat pentru a se cauta o soluție.
Lipsa de.discernamant a copilului poate juca un rol vital sub aspect juridic.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat