Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare sentinta

Care e termenul de comunicare al unei sentințe ? Redactarea si comunicare se face într-un anumit termen sau dupa cum au ei timp ?
Termenul este de 30 de zile dar se face după cum au ei timp...

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Termenul este de 30 de zile dar se face după cum au ei timp...

Poi am o sentință la ICCJ care e din 4.06.2020 si nici azi nu e redactata
La ICCJ si la mine a durat 4 luni redactarea desi am o viteza excesiva de regula...
Fac motivari foarte ample...in anumite cazuri...
Termenul este de 30 zile si poate fi prelungit cu încă 30 zile cel mult de 2 ori potrivit celor mai noi modificări legislative, deci maximum 90 zile!
Daca au de scris 200 de pagini la o hotarare si au 50 de hotarari de motivat pe luna de cate 200 de pagini nu exista sanse sa se incadreze in timp.