avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare sentinta

Care e termenul de comunicare al unei sentințe ? Redactarea si comunicare se face într-un anumit termen sau dupa cum au ei timp ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul este de 30 de zile dar se face după cum au ei timp...


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Termenul este de 30 de zile dar se face după cum au ei timp...

Poi am o sentință la ICCJ care e din 4.06.2020 si nici azi nu e redactata
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
La ICCJ si la mine a durat 4 luni redactarea desi am o viteza excesiva de regula...
Fac motivari foarte ample...in anumite cazuri...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul este de 30 zile si poate fi prelungit cu încă 30 zile cel mult de 2 ori potrivit celor mai noi modificări legislative, deci maximum 90 zile!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca au de scris 200 de pagini la o hotarare si au 50 de hotarari de motivat pe luna de cate 200 de pagini nu exista sanse sa se incadreze in timp.

Alte discuții în legătură

Motivarea si redactarea hotararii luptator.cu.pana luptator.cu.pana Cf. art. 264 Cod. proc. civ., [quot]Motivarea hotararii se va face in termen de cel mult 30 de zile de la pronuntare.[/quot] As dori sa pun urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Ln cat timp se redacteaza o hotarare marystanga marystanga Buna seara a-ti putea va rog sa-mi spuneti cat dureaza redactarea unei hotarari judecatoresti?Hotararea a fost data de 3 luni dar nici acum nu s-a redactat. Am ... (vezi toată discuția)