Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Obtinere acte constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Obtinere acte constructie

In anul 2014 am construit o locuinta, anexe etc. pe teren proprietate personala. Terenul este in extravilanul orasului. Am facut cerere la UAT pentru edificarea cladirilor in decembrie 2019, fara un raspuns pana azi. Doresc intrarea in legalitate . Ce ma sfatuiti sa fac?
Ati construit locuinta parcurgand procedura de realizare proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism?
Nu. Am doar acte pe teren. Astept si alte sfaturi.

ynocentta a scris:

Ati construit locuinta parcurgand procedura de realizare proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism?

Legea 50/1991 art 37
(6) Dreptul de proprietate asupra construcțiilor se înscrie în cartea funciară în baza unui certificat de atestare, care să confirme că edificarea construcțiilor s-a efectuat conform autorizației de construire și că există proces-verbal de recepție la terminarea lucrărilor, sau, după caz, a unei adeverințe/unui certificat de atestare a edificării construcției. În cazul construcțiilor pentru care execuția lucrărilor s-a realizat fără autorizație de construire, iar împlinirea termenului de prescripție prevăzut la art. 31 nu mai permite aplicarea sancțiunilor, certificatul de atestare/adeverința privind edificarea construcției va fi emis/emisă în baza unei expertize tehnice cu privire la respectarea cerințelor fundamentale aplicabile privind calitatea în construcții, inclusiv cu încadrarea în reglementările de urbanism aprobate, care să confirme situația actuală a construcțiilor și respectarea dispozițiilor în materie și a unei documentații cadastrale. În situația în care în expertiza tehnică se constată neîndeplinirea tuturor cerințelor fundamentale și a celor relative la încadrarea în reglementările de urbanism, nu se eliberează certificatul de atestare/adeverința privind edificarea construcției.

Pe scurt, au trecut 3 ani de cand a-ti edificat constructiile. Vine un expert in constructii, face o expertiza, si daca ati respectat cerintele urbanistice atunci in baza acelei expertize primaria elibereaza un ``certificat de atestare a constructiilor`` iar cu acest act un topograf autorizat va intocmeste documentatia cadastrala de inscriere in cartea funciara.
Nu am autorizatie,proiect sau alte .

adi_pva a scris:

Nu. Am doar acte pe teren. Astept si alte sfaturi.

ynocentta a scris:

Ati construit locuinta parcurgand procedura de realizare proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism?