Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Plan casa
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Plan casa

Acum 15 ani am cumpărat un teren cu o casa foarte veche . În acel moment cei de la primărie mi-au spus că nu exista plan pe acea constructie ci doar metri patrati construiti. Acum dupa ce am renovat acea casuta nu am construt in plus ci doar am renovat-o interior exterior vreau sa mai adaug 2 camere dar cei de la primarie sun ca nu este posibil pentrucă nu am plan pe vechea clădire. Ce pot sa fac ?
In ianuarie a fost adusa o completare a legii 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor in constructie. Puteti inscrie in cartea funciara casa cu ajutorul administratiei locale care va emite certificatul de atestare/adeverința privind edificarea construcției - emis/emisă de catre autoritatea locală în baza urmatoarelor acte:
– expertiză tehnică cu privire la respectarea cerințelor fundamentale aplicabile privind calitatea în construcții, inclusiv cu încadrarea în reglementările de urbanism aprobate, care să confirme situația actuală a construcțiilor și respectarea dispozițiilor în materie, și
– documentație cadastrală.
Pentru pasul 2- extindere casa- va trebui sa aveti un proiect intocmit de arhitect ( se va realiza releveul- compartimentarea interioara existenta,planuri, fatade, suprafete totale) si propunere. Veti cere un certificat de urbanism pentru extindere- dureaza 30 de zile- veti primi o lista cu autorizatii pe care trebuie sa le obtineti-electrica, gaze, apa, salubritate, telefonie si altele dupa caz-avize care se ataseaza proiectului de arhitectura in vederea obtinerii autorizatiei de constructie. Aveti grija insa, emiterea certificatului de urbanism nu tine loc de autorizatie de constructie.
Vă mulțumesc pentru raspuns. O să procedez exact dupa cum mi-ati spus.