Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Srl cu sediul social la domiciliul propriu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Srl cu sediul social la domiciliul propriu

Buna ziua, o persoana fizica doreste sa infiinteze o srl cu sediul social la domiciliul propriu situat intr`un apartament in bloc, se va face un contract de comodat pe o camera.
1. Daca activitatea va fi de web design si nu va implica venirea clientilor sau a altor persoane la sediul firmei, mai trebuie acordul vecinilor si a asociatiei de proprietari?
2. Pretul utilitatilor apartamentului va creste sau nu se va modifica?
Multumesc
george-neagu, moderator
1. da, trebuie; ar putea veni ANAFul, pompierii, DSPul...
2. de regula creste, insa administrarea unui bloc are si scapari
adriandimitriu, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns. În cazul PFA sau II mai trebuie acordul vecinilor!? Impozitul pe apartament se va mari?
Din cate stiu, la camera de comert nu mai trebuie acest acord. Fiscal, va trebuie delimitare spatiala din suprafata locuintei, si cu acest procent va dati pe cheltuielile SRL-ului toate utilitatile.Pretul in sine stabilit cu regia, nu va creste. La primarie, la fel se face si veti avea alta categorie de impozit, dar aici cred ca suprafata este prea mica(intrebati mai bine)