Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este limita de plata cu numerar, între persoane ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este limita de plata cu numerar, între persoane fizice, pentru achiziția unui autoturism?

Care este limita de plata cu numerar pentru achizitia unui autoturism, intre doua persoane fizice?
Ce se poate folosi ca dovada a platii?

Multumesc!
Limita platii/incasarii in numerar intre doua persoane fizice este 50.000 lei. Cat priveste dovada platii eu as face o declaratie comuna a partilor prin care se consemneaza ca cumparatorul (cu date de identificare) a platit si vanzatorul (cu date de identificare) a primit suma de ... in numerar si suma de ... prin banca in contul..., in baza contratului de vanzare cumparare din data de ..., a bunului ...