Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog, un angajat si- a depus demisia la institutie , ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog, un angajat si- a depus demisia la institutie , perioada ...

Va rog, un angajat si- a depus demisia la institutie , perioada de preaviz este de 20 de zile pe perioada starii de alerta ( suntem institutie publica, asistenta sociala) ?Multumesc.
Prin derogare de la prevederile art. 81 alin. (4) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în cazul personalului încadrat în unități sanitare, de asistență socială, de asistență medico-socială și în instituțiile din domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale, termenele de preaviz nu încep să curgă, iar, dacă au început să curgă, se suspendă pe întreaga durată a stării de alertă.