Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie stare de alerta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie stare de alerta

Buna ziua,
Sunt angajata in sistemul medical public ca registrator medical cu jumatate de norma. Am solicitat incetarea cotractului de munca cu acordul partilor, insa angajatorul nu este de acord deoarece nu are inlocuitor.
Doresc sa inaintez demisia, aceasta isi produce efectele pe durata starii de alerta sau exista o alta cale de a rezolva problema in cauza?
Multumesc.
Legea 55/2020
Art. 30
Prin derogare de la prevederile art. 81 alin. (4) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în cazul personalului încadrat în unități sanitare, de asistență socială, de asistență medico-socială și în instituțiile din domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale, termenele de preaviz nu încep să curgă, iar, dacă au început să curgă, se suspendă pe întreaga durată a stării de alertă.