avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce fel de amenzi se prescriu si dupa cat timp?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce fel de amenzi se prescriu si dupa cat timp?

Buna ziua!Ce fel de amenzi se prescriu,si dupa cat timp?
Cel mai recent răspuns: gina taban , utilizator 01:02, 1 August 2020
Despre care amenda va intereseaza?

OG 2/2001
art. 13
(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.

(2) În cazul contravențiilor continue, termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data încetării săvârșirii faptei. Contravenția este continuă în situația în care încălcarea obligației legale durează în timp.
......
Buna ziua!Am luat amenzi de control dsp intr-un mag alimentar,eu fiind vanzatoare si sotul proprietar,amenzile fiind din 2004
Din anul 2010 este prescrisa.
Deci pot merge la primarie si sa ii spun functionarului ca este prescrisa si imi poate elibera certificat fiscal pe zero?multumesc foarte mult!
Puteti merge .... dar de atunci si pana acum nu ati primit nicio somatie de plata ?

Alte discuții în legătură

Amenda contraventionala AndreiM. AndreiM. Bună ziua ! In 2017 am luat o amendă, de care nu am stiut, pentru depășirea vitezei legale. Am aflat despre ea după primirea unei înștiințări la ... (vezi toată discuția)
In ce termene intervine prescriptia in cazul amenzilor de circulatie? buiga buiga As dori sa stiu,daca AMENZILE DE CIRCULATIE se PRESCRIU,in ce conditii si in cat timp???X-( (vezi toată discuția)
Amenzile auto se prescriu sau nu ? hageogeo hageogeo Potrivit art 127 alin (1) din Codul de procedura fiscala, Republicat, cu modificarile sicompletarile ulterioare, dreptul de a cere executarea silita a ... (vezi toată discuția)