Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce fel de amenzi se prescriu si dupa cat timp?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce fel de amenzi se prescriu si dupa cat timp?

Buna ziua!Ce fel de amenzi se prescriu,si dupa cat timp?
Despre care amenda va intereseaza?

OG 2/2001
art. 13
(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei.

(2) În cazul contravențiilor continue, termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data încetării săvârșirii faptei. Contravenția este continuă în situația în care încălcarea obligației legale durează în timp.
......
Buna ziua!Am luat amenzi de control dsp intr-un mag alimentar,eu fiind vanzatoare si sotul proprietar,amenzile fiind din 2004
Din anul 2010 este prescrisa.
Deci pot merge la primarie si sa ii spun functionarului ca este prescrisa si imi poate elibera certificat fiscal pe zero?multumesc foarte mult!
Puteti merge .... dar de atunci si pana acum nu ati primit nicio somatie de plata ?