avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligare demolare puț făcut pe linia de hotar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligare demolare puț făcut pe linia de hotar

Buna seara, am cumparat un teren de la o bunica am act de vanzare cumparare prin instanta, act autentic de la istanta definitiv si irevocabil tot si pe linia de hotar este construit un put jumate la. Mine junate la vecinul eu vreau sa demolez acel put si nu am ajuns la un comun acord cu vecinul ce proceduri pot face sa il demolez precizez ca putul este de mult dar nu are nici un acord notarial intre cei batrani care lau facut ce proceduri pot face sa il demolez legal?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:45, 5 August 2020
8 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vreau și eu să demolez scările de bloc de la nivel meu și mai în sus, că oricum nu-mi sunt de un real folos (dacă nu vreau să admir peisajul de la înălțime ori să-mi numere telefonul pași pe scări sau altele asemenea).

Credeți că se poate?
Nici în cazul dvs.

Fântâna aceea este, probabil, în coproprietate forțată încă de atunci, de „de mult” (după cum ați zis) și îndiferent ce fel de ștampilă pe timbru credeți că i-ar mai fi trebuit.

Dacă beți doar apă îmbuteliată, este liberatetea dvs. Dar nu e un motiv pentru a distruge o fântână. (nu ne-ați povestit motivul pentru care vreți ceea ce vreți).
Ultima modificare: Vineri, 31 Iulie 2020
romascanu, moderator
Si daca eu il surp ce pot pati?

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Vreau și eu să demolez scările de bloc de la nivel meu și mai în sus, că oricum nu-mi sunt de un real folos (dacă nu vreau să admir peisajul de la înălțime ori să-mi numere telefonul pași pe scări sau altele asemenea).

Credeți că se poate?
Nici în cazul dvs.

Fântâna aceea este, probabil, în coproprietate forțată încă de atunci, de „de mult” (după cum ați zis) și îndiferent ce fel de ștampilă pe timbru credeți că i-ar mai fi trebuit.

Dacă beți doar apă îmbuteliată, este liberatetea dvs. Dar nu e un motiv pentru a distruge o fântână. (nu ne-ați povestit motivul pentru care vreți ceea ce vreți).

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Sergiooo a scris:

Si daca eu il surp ce pot pati?

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Vreau și eu să demolez scările de bloc de la nivel meu și mai în sus, că oricum nu-mi sunt de un real folos (dacă nu vreau să admir peisajul de la înălțime ori să-mi numere telefonul pași pe scări sau altele asemenea).

Credeți că se poate?
Nici în cazul dvs.

Fântâna aceea este, probabil, în coproprietate forțată încă de atunci, de „de mult” (după cum ați zis) și îndiferent ce fel de ștampilă pe timbru credeți că i-ar mai fi trebuit.

Dacă beți doar apă îmbuteliată, este liberatetea dvs. Dar nu e un motiv pentru a distruge o fântână. (nu ne-ați povestit motivul pentru care vreți ceea ce vreți).



Daca il surpati fara acordul vecinului, nu aveti decat de pierdut.
In cel mai bun caz, sa aduceti locul la starea initiala, adica sa-l construiti inapoi, sa platiti cheltuieli de judecata, sa castigati un vecin cu care sa nu va mai salutati si cine stie ce mai puteti ,,castiga”. Inainte de a va apuca de ,,treaba”, sa cantariti situatia si sa vedeti daca merita sa va faceti ambitia. Eu in locul d stra as curata si as face putul sa arate ca ,,nou”, as recupera jumatate din bani de la vecin si as ramane in relatii bune cu el. Daca sunteti tanar si eu asa cred, nu aveti ideie cat conteaza sa aveti un vecin bun langa casa. Mult succes!
la ce va foloseste sa demolati putul? vindeti-i vecinului 10 mp in jurul putului si ati rezolvat disputa.
E pe linia de hotar si vreau sa fac gard sa nu ocolesc niciun put eu vreau sa fac gard din bca va rog sa ma ajutati cu orice chichita judecatoreasca sal surp nu cum sa ma impac cu vecinu ca e problema veche nu vbesc cu ei de ani de zile!

Alte discuții în legătură

Constructie gard pe hotar terasat - cui ii revine obligativitatea? m1ha1 m1ha1 Buna ziua, Terenul meu se afla pe un deal terasat, diferenta de nivel intre proprietatea mea si cea a vecinului este de apx. 1,6 metri, el fiind situat mai ... (vezi toată discuția)
Poluare panza freatica icoruptibilul icoruptibilul Buna ziua! Va prezint urmatoarea situatie. In urma cu mai multi ani a fost sapata o fantana pe proprietatea pe care o detin dar langa linia de hotar cu unul ... (vezi toată discuția)
Degradarea locuintei din cauza apei pluviale dirijata dupa gardul vecinului catrinela123 catrinela123 vecinul meu a construit un gard din bca de cca 2 ,5 m analtime la distanta de 40 cm de casa mea gardul fiind pe 1/2 din terenul meu direct sub streasina ... (vezi toată discuția)