Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fiul nostru are probleme de comportament. Cum ne putem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fiul nostru are probleme de comportament. Cum ne putem proteja astfel încât soțul supraviețuitor să nu fie tulburat în posesia casei?

Bună ziua,
Suntem doi pensionari, soț și soție și printre bunurile noastre avem o casă în care locuim.
Unicul nostru fiu manifesta probleme de comportament îngrijorătoare fată de noi și ne gândim la următoarea situație
În momentul decesului unuia dintre noi fiul nostru va veni la succesiune pe casa împreună cu soțul supraviețuitor și de aici încep problemele .
Cum ne putem proteja, astfel că soțul supraviețuitor să nu fie tulburat de posesia casei in raport cu fiul nostru, să o poată înstrăina etc ?
Multumim
Cand va deceda unul dintre dvs si se va pune problema dezbaterii moștenirii, eu va recomand sa va adresați instanței și cu această ocazie să solicitați partajul și atribuirea integrală a imobilului în lotul sotului supraviețuitor.
În atare situație, soțul va trebui să îi achite fiului o sulta si va deveni unicul proprietar al imobilului, putând să dispună de acesta, cum dorește.

raluk0207 a scris:

Cand va deceda unul dintre dvs si se va pune problema dezbaterii moștenirii, eu va recomand sa va adresați instanței și cu această ocazie să solicitați partajul și atribuirea integrală a imobilului în lotul sotului supraviețuitor.
În atare situație, soțul va trebui să îi achite fiului o sulta si va deveni unicul proprietar al imobilului, putând să dispună de acesta, cum dorește.

El va avea dreptul la 3/4 din bunuri, alte bunuri în afara de casa nu avem.
În această situație sulta va fi imposibil de acoperit, casa fiind mare.
Mă gândesc să trecem casa pe o firmă in care soția este unic asociat și dacă va supraviețui ea atunci nu mai poate fi tulburată.
Sau ce altceva am putea face cât suntem amândoi în viața?
Dacă imobilul este bun comun, fiul are 3/4 din jumătatea sotului decedat.
Asta înseamnă, ca raportat la întregul drept de proprietate fiul are 3/8, iar soțul supraviețuitor 5/8.
raluk0207 a scris:
Cand va deceda unul dintre dvs si se va pune problema dezbaterii moștenirii, eu va recomand sa va adresați instanței și cu această ocazie să solicitați partajul și atribuirea integrală a imobilului în lotul sotului supraviețuitor.
În atare situație, soțul va trebui să îi achite fiului o sulta si va deveni unicul proprietar al imobilului, putând să dispună de acesta, cum dorește.

Această variantă e de ales în cazul în care soțul supraviețuitor ar vrea să înstrăineze imobilul prin vânzare cu sau fără întreținere.
Altfel, dacă vrea ca fiul să intre în posesia casei doar după al doilea deces, nu văd de ce i-ar da bani pe 3/8... nu ajunge că rămâne cu toată casa?
donati-i/vindeti-i/ fiului sau incheiati un contract de intretinere cu fiul ( sau cu alta persoana ) si rezervati-va drept de uzufruct, asa fiecare din dvs va sta in casa nederanjat.
mai aveti varianta ca fiecare sa lase prin testament, dreptul de uzufruct sotului si nuda proprietate, fiului.
Prin lege, sotul supravietuitor are drept de abitatie viager, daca fiul nu are bani de dezbatut mosteniri sau si de partaj.. cel ce supravietuieste, sta linistit oricum.

ar trebui sa mergeti la un avocat unde sa discutati pe larg situatia si in concret.