Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca ilegal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca ilegal?

Va rog frumos, am nevoie de ajutor cu urmatoarea problema: am semnat acum 4 zile un contract de munca cu perioada determinata de 3 luni. In acelasi contract este stipulat la 'alte clauze' ca perioada de proba este de 90 de zile, ceea ce nu corespunde cu art. 85 din Codul Muncii. Postul pentru care am aplicat este cel de agent de vanzari si m-am asteptat la un contract pe perioada nedeterminata, dar am fost servit cu 3 luni, am fost grabit sa semnez si fiind fara un loc de munca de mult timp, am zis ca ma uit peste contract acasa. M-am uitat. Ma puteti ajuta va rog cam ce am de facut? Este contractul ilegal? Multumesc anticipat.
Nu este ilegal .... clauza referitoare la perioada de proba este nula . ..... În situaţia în care o clauză este afectată de nulitate, întrucât stabileşte drepturi sau obligaţii pentru salariaţi, care contravin unor norme legale imperative sau contractelor colective de muncă aplicabile, aceasta este înlocuită de drept cu dispoziţiile legale sau convenţionale aplicabile, salariatul având dreptul la despăgubiri.