Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Bună ziua! Aș avea următoarea întrebare: Ce ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Bună ziua! Aș avea următoarea întrebare: Ce prevede legislația ...

Bună ziua! Aș avea următoarea întrebare: Ce prevede legislația cu privire la impunerea de către operatorii economici de condiții referitoare la consumul de produse achiziționate din altă parte, în cadrul unităților pe care aceștia le administrează. Am în vedere, de exemplu, plajele concesionate unde, în calitate de client, închiriezi un șezlong, însă ți se impune să consumi în mod exclusiv de la barul aparținând concesionarului plajei, ștrandurile, unde nu ți se permite să intri cu apă/băuturi răcoritoare achiziționate din afară, cluburile etc. În toate situațiile de mai sus ai acces la "infrastructura" și serviciile specifice "unității comerciale", contracost, în baza unui bilet. Nu este normal că fiecare client să aibă libertatea de a consuma băuturi/alimente în perioada în care beneficiază de serviciile pentru care a plătit (vânzarea de băuturi/alimente nu este obiectul principal de activitate al acestor "unități comerciale", precum în cazul restaurantelor), de unde dorește?
intrebatorl, utilizator