avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz probe biologice, lipsa etilotest echipaj de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz probe biologice, lipsa etilotest echipaj de poliție

Refuz probe biologice, lipsa etilotest echipaj de poliție
Ma aflam pe un drum public si am fost oprit de un echipaj local, aceștia neavând etilotest au cerut sa ne deplasăm la spital pentru probe de sânge, eu refuzând acest lucru datorita lipsei etilotestului, aceștia mi-au deschis dosar penal si suspendarea permisului. Care pot fi urmările im cazul de fata? Suspendare, executare, anulare permis pe o perioadă lungă, achitare? Multumesc de raspunsuri
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 August 2020
Bicasandu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Bicasandu , utilizator 12:03, 23 August 2020
Puteți face și închisoare, este caz penal, angajati-va avocat. Puteți refuza etilotestul, nu și recoltarea de probe biologice.
Din ce motiv nu v-ati dus la prelevare?
Nu au avut etilotest

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Din ce motiv nu v-ati dus la prelevare?

Nu cunoasteti reglementarile in vigoare? Erati obligat sa va supuneti prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive.
Nu Stiam,si am refuzat sa ma duc la sange pentru ca nu aveau etilotest,in cel mai rau caz ce poate sa mi se intample??

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu cunoasteti reglementarile in vigoare? Erati obligat sa va supuneti prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive.

Alte discuții în legătură

Este refuzul etilotestului ilegal, dacă se acceptă cel de sânge? altcineva1 altcineva1 Este refuzul etilotestului în sine ilegal, dacă se acceptă prelevarea testelor biologice? Pentru a preveni răspunsuri de genul \"De ce ai refuzat. Nu ... (vezi toată discuția)
Permisul retinut GudacIonut GudacIonut In noaptea de 16.05.2015,in Orasul Costesti,judetul Arges,am fost somat de un echipaj de politie local sa trag pe dreapta. Consumasem 2 beri , si 2 pahare de ... (vezi toată discuția)
Permis retinut pentru alcool 0,45 buta31988 buta31988 buna ziua mi-a fost retinut permisul acum doua luni pentru conducerea autoturismului sub influenta bauturilor alcolice.....am fost oprit de un echipaj de ... (vezi toată discuția)