Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz probe biologice, lipsa etilotest echipaj de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz probe biologice, lipsa etilotest echipaj de poliție

Ma aflam pe un drum public si am fost oprit de un echipaj local, aceștia neavând etilotest au cerut sa ne deplasăm la spital pentru probe de sânge, eu refuzând acest lucru datorita lipsei etilotestului, aceștia mi-au deschis dosar penal si suspendarea permisului. Care pot fi urmările im cazul de fata? Suspendare, executare, anulare permis pe o perioadă lungă, achitare? Multumesc de raspunsuri
Bicasandu, utilizator
Puteți face și închisoare, este caz penal, angajati-va avocat. Puteți refuza etilotestul, nu și recoltarea de probe biologice.
Din ce motiv nu v-ati dus la prelevare?
Nu au avut etilotest

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Din ce motiv nu v-ati dus la prelevare?

Nu cunoasteti reglementarile in vigoare? Erati obligat sa va supuneti prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive.
Nu Stiam,si am refuzat sa ma duc la sange pentru ca nu aveau etilotest,in cel mai rau caz ce poate sa mi se intample??

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu cunoasteti reglementarile in vigoare? Erati obligat sa va supuneti prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive.