Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce pot.sa fac daca asociatia de proprietari nu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce pot.sa fac daca asociatia de proprietari nu recunoste ca eu ...

Ce pot.sa fac daca asociatia de proprietari nu recunoste ca eu am platit prim banca leam dus si extrasul si.nu vor sa recunosca
Conform art.28 din legea 196/2018 contestati lista lunara cu cheltuielile de intretinere, in 10 zile de la afisare si cereti sa va dea copie dupa extrasul bancar de la banca in care are asociatia de proprietari acel cont. Acolo ar trebui sa regasiti dovada platii facuta de dvs.
Articolul 28 (1)Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
(2)In vederea bunei informari a proprietarilor, asociatia de proprietari amplaseaza la loc vizibil un avizier la care sunt afisate documente, in conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3)Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4)In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevazute la art. 10.

Ceea ce v-a scris @latka, este foarte bine - dar denota si faptul ca dvs. proprietarii nu va cunoasteti drepturile si obligatiile in cadrul asociatiei de proprietari din care faceti parte.
V-as recomanda sa scrieti aici pe forum despre ce asociatie de proprietari este vorba, din ce localitate - doar asa sa-i cunoasca toata tara.
M-as mai interesa printre vecini, daca mai sunt si altii care au patit la fel sau sunteti singurul.
Banuiesc ca cunoasteti banca si contul asociatiei, poate obtineti si de-acolo o confirmare de plata.
Succes!
As. De proprietari bloc 825 sc 3 din București
Mai sunt și alti omeni care au plătit.

Adam Grecu a scris:

Ceea ce v-a scris @latka, este foarte bine - dar denota si faptul ca dvs. proprietarii nu va cunoasteti drepturile si obligatiile in cadrul asociatiei de proprietari din care faceti parte.
V-as recomanda sa scrieti aici pe forum despre ce asociatie de proprietari este vorba, din ce localitate - doar asa sa-i cunoasca toata tara.
M-as mai interesa printre vecini, daca mai sunt si altii care au patit la fel sau sunteti singurul.
Banuiesc ca cunoasteti banca si contul asociatiei, poate obtineti si de-acolo o confirmare de plata.
Succes!

Bun asa, Faceti publicitate si in jurul dvs.

Nu este nevoie sa ne citati raspunsurile in intregime. Eu unul stiu ce am scris, deasemeni si ceilalti participanti la forum, cunosc ce scrie initiatorul, precum si raspunsurile.
Ocupam spatiul degeaba.

Discutati cu presedintele si cenzorul asociatiei, poate ajungeti si la sector...
Succes!
Am depus o sesizare la politie