Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț. Ce pot face dacă fosta soție refuza sa îmi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț. Ce pot face dacă fosta soție refuza sa îmi dea copilul ...

Divorț. Ce pot face dacă fosta soție refuza sa îmi dea copilul la telefon.?dosarul e pe rol dar încă nu sa dat primul termen? Sunt disperat. Nu știu nimic de copilul meu
Puteti solicita pe calea ordonantei presedintiale stabilirea unui program provizoriu de vizitare a minorului (adica la domiciliu sau, plimbari/vacanta, luarea la domiciliul dvs si incluisv contact telefonic cu acesta).

Dosarul se va judeca de urgenta, iar ceea ce va dispune instanta va fi executoriu (poate fi adus la indeplinire inclusiv prin executare silita). Astfel veti putea pastra legatura cu minorul pana la ramanerea definitiva a divortului (care poate dura si 2 an de zile).
Notificați fosta soție ca dacă în termen de 48 de ore nu va pune în legătură directa cu copilul o sa anunțați politia.
Între timp faceți ordonanță pe program de vizita și anunțați Protecția Copilului ca aveți copilul abuzat emoțional de către mama prin faptul ca va împiedică în mod voit legăturile și îl supune pe acesta la stres și suferință cu scopul de a vatama iremediabil legătură tata-copil.
copilul avand ce varsta?
6 anisori

cris0811 a scris:

copilul avand ce varsta?

Va trebui sa obtineti hotarare judecătorească.
Daca aveti avocat vorbiti cu el sa urgenteze cazul insa astfel de operatiuni juridice necesita costuri suplimentare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat