avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Sunt angajat in domeniul Horeca si am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Sunt angajat in domeniul Horeca si am beneficiat de ...

Buna ziua!
Sunt angajat in domeniul Horeca si am beneficiat de somaj tehnic 75% pentru o perioada de patru luni "mai-iunie-iulie-august", doresc sa va intreb de ce aceasta perioada nu figureaza ca vechime in campul muncii, deoarece am verificat si aceasta perioada este -zero- la vechimea din campul muncii, va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Duminică, 6 Septembrie 2020
bv69nelu, utilizator
Cel mai recent răspuns: bv69nelu , utilizator 11:51, 7 Septembrie 2020
Unde ati verificat ?
Am verificat la Finante, iar o colega a verificat la casa de pensii iar rezultatul a fost acelasi!
Ultima modificare: Duminică, 6 Septembrie 2020
bv69nelu, utilizator
Se pare ca angajatorul dvs nu a depus Declaratia D112, iar daca a depus-o trebuie ca acesta sa transmita la ANAF declaratii rectificative pentru lunile in care salariatii au figurat pe somaj tehnic.
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!

Cornel Vasile a scris:

Se pare ca angajatorul dvs nu a depus Declaratia D112, iar daca a depus-o trebuie ca acesta sa transmita la ANAF declaratii rectificative pentru lunile in care salariatii au figurat pe somaj tehnic.

Doresc sa va mai intreb ceva referitor la aceasta problema, daca eu caut o schimbare a locului de munca cum trebuie sa procedez pentru a nu pierde aceasta perioada din vechime!

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in 2020 am fost de mai multe ori in somaj tehnic, ... uca2015 uca2015 Buna ziua, in 2020 am fost de mai multe ori in somaj tehnic, pt care mi s-au retinut contributiile pentru CAS si CASS. Am verificat stagiile de cotizare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! eu lucrez in domeniul horeca, iar 3 luni am fost in ... aalicorina aalicorina Buna ziua! Eu lucrez in domeniul horeca, iar 3 luni am fost in somaj tehnic in urma pandemiei. M am intors la munca pe 29 iunie. Acum in prezent am incercat sa ... (vezi toată discuția)
Contributii platite de angajator la anaf serbanc serbanc Buna ziua angajatorul meu are intarzieri de plata la anaf,cand am intrebat la anaf despre situatia mea ca angajat a spus ca nu figurez cu venituri pe ultimele ... (vezi toată discuția)