Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Livrarea bunurilor catre un tert
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Livrarea bunurilor catre un tert

Livrarea bunurilor catre un tert:
X (cumparator) lanseaza o comanda de produse catre Y (vanzator). In comanda se stipuleaza ca aceasta tine loc de contract, este irevocabila si nu este conditionata de semnarea unui alt document intre parti. In comanda, X stipuleaza ca produsele vor fi livrate catre Z, iar facturarea/plata se vor face dupa semnarea de catre Z a procesului verbal de receptie.
Este vreo problema dpdv juridic cu aceasta operatiune? Y poate emite factura in mod valabil catre X daca are PV de receptie semnat de Z?
Multumesc
george-neagu, moderator