Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea!

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa lamuresc urmatorul aspect:
Daca un teren/curte cu o casa, plus o gradina sunt administrate de o persoana timp de 20 de ani, dar acestea fac parte din masa succesorala, acea peroana poate sa invoce uzucapiunea?
Aceste bunuri ii pot ramane in posesie fara sa mai “dea la schimb” o alta parcela de teren de exemplu?

Este vorba despre doi frati care acum doresc sa imparta bunurile ramase de la parintii decedati cu mult timp in urma, respectiv casa/curte + gradina si mai multe terenuri agricole.
Unul dintre ei isi castiga existenta din ceea ce reuseste sa cultive in gradina de 20 ani, fara nici un ajutor din partea fratelui(sau al urmasilor acestuia)!

Va multumesc pentru ajutor si intelegere!
mishumishu, utilizator
Mergeti la avocat daca vreti ceva tehnic juridic.
Administrarea nu ajuta la uzucapiune.
CLAUDIU LASCOSCHI
Avocat
16:27, 8 Septembrie 2020
CONTACTEAZĂ
Mergeti la avocat daca vreti ceva tehnic juridic.
Administrarea nu ajuta la uzucapiune.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nu vreau ceva tehnic, juridic, vreau o lamurire si atat...
Sa inteleg ca acest aspect, nu se poate rezolva decat in instanta?
Adica mai intai se stabileste masa succesorala, se merge la notariat si dupa aceea la tribunal?
Care sunt pasii de urmat?
Multumesc pentru intelegere!
mishumishu, utilizator
Uzucapiunea nu are legatura cu moștenirea la notar.
Întrebați notarul daca mergeti la notar.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dumneata, iti cam bati joc...
Nu vreau luna de pe cer, vreau sa stiu cu ce se incepe si care sunt pasii de urmat, la modul general, fara detalii juridice...
Este cineva in masura sa ma ajute?
Va multumesc!
Uzucapiunea este o instituție juridica ce necesita stiintasi tehnică juridica.
Daca nu intelegeti acest lucru este inutil sa continuam discuția.
V-am răspuns punctual si exact.Administrarea nu duce la uzucapiune.Nu va convine ca pierdeti in justiție .

Uzucapiunea este nefuncționala asa cum o vedeti dvs.
Uzucapiunea este posibila doar prin proces.
Daca vreti moștenire mergeti la notar.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat