avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua un răspuns corect va rog frumos Am grupa 1 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua un răspuns corect va rog frumos Am grupa 1 și grupa ...

Bună ziua un răspuns corect va rog frumos
Am grupa 1 și grupa 2 din anul 1985 noua lege ami da dreptul să ies mai devreme cu 2 ani locuiesc în Galați de 52 ani
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:21, 10 Septembrie 2020
Datele postate nu sunt clare, dar vreti in schimb raspunsul sa fie corect.
-Barbat, femeie.
Pentru femeie este necesara luna si anul nasterii.
Total stagiu de cotizare.
Din ce se coimpune acesta.
In art.65(5) nu apare localitatea Galati.
...localitățile Baia Mare, Copșa Mică, Zlatna, Târgu Mureș, Drobeta-Turnu Severin, Târnăveni, Slatina, Turnu Măgurele, Râmnicu Vâlcea, Petroșani, Vulcan, Lupeni, Petrila, Aninoasa, Uricani, Hunedoara, Călan, Brad, Criscior, Vețel, Șoimuș, Baia de Criș, Ghelari, Teliuc, Certej, Băița, Orăștie, Deva din județul Hunedoara, pe o rază de 8 km în jurul acestor localități, beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizarea prevăzută la alin. (4).

Clarificati datele postate.
Dati mai multe date si elemente.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Astazi a fost promulgata modificarea de la art.65(5) din legea 263/2010 in care este inclus si Galatiul.
Reducerea de la art.65(5) nu se cumuleaza cu alte reduceri de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea cu iesirea cu 2 ani mai repede la pensie ganeacristi ganeacristi Buna. A trecut legea cu iesirea cu 2 ani mai repede la pensie in judetul Hunedoara? E trecuta in monitorul oficial? (vezi toată discuția)
Ce condiții trebuie să îndeplinești să beneficiezi de legea ... Mar59Top Mar59Top Ce condiții trebuie să îndeplinești să beneficiezi de legea 207 din 2020,ca și perioadă de vechime în munca? (vezi toată discuția)
Poluare, grupa a doua de munca si pensionare angiandu angiandu Buna ziua! Cine are grupa a doua de munca beneficiaza de iesirea la pensie cu 2 ani mai devreme pentru ca a locuit minimum 30 de ani intr-o localitate ... (vezi toată discuția)