Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua un răspuns corect va rog frumos Am grupa 1 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua un răspuns corect va rog frumos Am grupa 1 și grupa ...

Bună ziua un răspuns corect va rog frumos
Am grupa 1 și grupa 2 din anul 1985 noua lege ami da dreptul să ies mai devreme cu 2 ani locuiesc în Galați de 52 ani
Datele postate nu sunt clare, dar vreti in schimb raspunsul sa fie corect.
-Barbat, femeie.
Pentru femeie este necesara luna si anul nasterii.
Total stagiu de cotizare.
Din ce se coimpune acesta.
In art.65(5) nu apare localitatea Galati.
...localitățile Baia Mare, Copșa Mică, Zlatna, Târgu Mureș, Drobeta-Turnu Severin, Târnăveni, Slatina, Turnu Măgurele, Râmnicu Vâlcea, Petroșani, Vulcan, Lupeni, Petrila, Aninoasa, Uricani, Hunedoara, Călan, Brad, Criscior, Vețel, Șoimuș, Baia de Criș, Ghelari, Teliuc, Certej, Băița, Orăștie, Deva din județul Hunedoara, pe o rază de 8 km în jurul acestor localități, beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizarea prevăzută la alin. (4).

Clarificati datele postate.
Dati mai multe date si elemente.
Astazi a fost promulgata modificarea de la art.65(5) din legea 263/2010 in care este inclus si Galatiul.
Reducerea de la art.65(5) nu se cumuleaza cu alte reduceri de varsta.