avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bună. Am si eu o intrebare pt dvs poate mai rară. 1. ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bună. Am si eu o intrebare pt dvs poate mai rară. 1. Este obligatorie ...

Bună. Am si eu o intrebare pt dvs poate mai rară. 1. Este obligatorie scoala in Ro? Daca DA, ce lege e obligă?
2. Accesul parintilor in scoala nu este permis! Este legal asa ceva?
3. Dacă copilul merge fără masca si nu este primit la ore, este legal sa ii refuze accesul la invatamant pe motivul ca nu are masca?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 08:23, 19 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este obligatorie scoala, accesul părinților nu poate fi interzis decat pt motive temeinice si masca este obligatorie dar trebuie sa i se dea masca la copil daca nu are din varii motive.
Scoala ar trebui sa aiba masti.
Acestea se pot rupe in timpul.scolii.
Nu se încalca nici o lege din constitutie, referitor la cele 3 intrebari?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este obligatorie scoala, accesul părinților nu poate fi interzis decat pt motive temeinice si masca este obligatorie dar trebuie sa i se dea masca la copil daca nu are din varii motive.
Scoala ar trebui sa aiba masti.
Acestea se pot rupe in timpul.scolii.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu personal nu vad sa se incalce constitutia.
Doar in ipoteza in care scolarul nu poate intra in scoala pentru ca nu are masca datorita saraciei familiei sale ar putea genera probleme constitutionale, in opinia mea.Cine nu are masca nu are nici tableta.

De aceea am si mentionat ca ar trebui ca scoala sa aiba masti de rezerva.
Tot la fel si in ipoteza ca se rupe masca ar trebui sa existe masti de rezerva.
Sunt familii in provincie care probabil ca nu isi permit doua masti pe zi.
Oricum, la 2 ore masca elevului si a adultului, ar trebui schimbata in mod normal conform recomandarilor medicale din domeniu.
Ultima modificare: Duminică, 13 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cine raspunde pt eventualele efectele adverse generate de masca si dezinfectanti?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Eu personal nu vad sa se incalce constitutia.
Doar in ipoteza in care scolarul nu poate intra in scoala pentru ca nu are masca datorita saraciei familiei sale ar putea genera probleme constitutionale, in opinia mea.Cine nu are masca nu are nici tableta.

De aceea am si mentionat ca ar trebui ca scoala sa aiba masti de rezerva.
Tot la fel si in ipoteza ca se rupe masca ar trebui sa existe masti de rezerva.
Sunt familii in provincie care probabil ca nu isi permit doua masti pe zi.
Oricum, la 2 ore masca elevului si a adultului, ar trebui schimbata in mod normal conform recomandarilor medicale din domeniu.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce solutie propuneti pentru inlaturarea mastii, a spălatul des pe maini si pentru folosirea dezinfectantului?
Ultima modificare: Luni, 14 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Daca avem doua familii in bloc cu , covid, trebuie instiintati ... marinicafarafrica marinicafarafrica Daca avem doua familii in bloc cu , Covid, trebuie instiintati toti locatarii printr un afis ? (vezi toată discuția)
Masti de protecție cu nanofibre anti-covid 19 unde se găsesc ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc de cumpărat? Știe ... (vezi toată discuția)
Masuri concrete de protectie impotriva conoravirusului CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Necesitatea de a se face una sau mai multe fabrici in Romania care sa produca masti si viziere de protectie ( de genul celor care au jandarmii ) impotriva ... (vezi toată discuția)