Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... in perioada starii de alerta au fost 14 persoane in ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

in perioada starii de alerta au fost 14 persoane in telemunca,dar ...

in perioada starii de alerta au fost 14 persoane in telemunca,dar momentan sunt doar 5, se poate cere pentru 14 persoane cate 2500 lei,sau doar celor care inca lucreaza in sistem telemunca?
Bună ziua,

Banii se dau doar pentru cei care lucrează și acum în regim de telemuncă, cu condiția să fi fost înregistrați în Revisal pe perioada stării de urgență măcar o jumătate de lună.

Guvernul a adoptat acum puțină vreme un ajutor financiar pentru IMM-urile care au trecut salariații în regim de telemuncă: pe scurt, e vorba de câte 2.500 de lei pentru fiecare telesalariat (acordați o singură dată), dacă acesta este regăsit în sistem ca telesalariat măcar 15 zile lucrătoare pe perioada stării de urgență (16 martie - 14 mai 2020) și dacă încă lucrează în regim de telemuncă.

www.avocatnet.ro/articol_554...